U organizaciji

WORLD FREE FIGHT ASSOCIATION – SVJETSKOJ ORGANIZACIJI SLOBODNE BORBE

sigurnost natjecatelja i neokrnjenost sporta su od krajnje važnosti. Pravila naše organizacije namijenjena su prvenstveno zaštiti natjecatelja.

PROFESIONALNE BORBE
Borilište
Manifestacije mogu biti održavane u ringu ili kavezu. Ring mora biti veličine 7x7 metara, a kavez mora biti u promjeru minimalno 5 metara. Službeni WFFA kavez ima promjer 6 metara, ali može biti i veći. Svjetlost reflektora mora biti hladna u koliko su reflektori smješteni na udaljenosti manjoj od 5 metara od poda borilišta.
Kategorije:
Za muškarce: do 64 kg , do 71kg, do 76kg, do 80kg, do 87kg, do 95kg , te  preko 95kg
Za žene: do 50kg, do 55kg, do 60kg, do 70kg, te  preko 70kg
Oprema:

• Isključivo MMA hlačice ili donji dio kimona.
  • MMA rukavice otvorenih prstiju.
  • Gumica za zube i štitnik za genitalije.
  • Dozvoljeno je nositi službene hrvačke tenisice.
  • Dozvoljeno je nošenje isključivo rash guard majica i nikakvih drugih koje nisu pripijene uz tijelo.
  • Bandažiranje šaka i zglobova, štitnici za koljena i laktove su dozvoljeni u koliko u sebi nemaju tvrdih PVC ili metalnih dijelova . Nisu dozvoljeni umeci u bandaže. Maksimalna debljina bandaža može biti 6mm, a prekontrolirat će ih sudac prije ulaska u borilište, tek potom se stavljaju rukavice.
  • Izrazito je zabranjeno nanošenje vazelina, ulja, sprejeva, krema, gelova ili bilo kojih drugih sličnih preparata po licu i tijelu. Korištenje takvih preparata rezultirati će automatskom diskvalifikacijom.
  • Nokti na prstima ruku i nogu moraju biti kratko podrezani, a natjecatelji moraju biti čisti.
  • Pred samu borbu sudac na borilištu pregledat da li su natjecatelji koristili zabranjene preparate na koži. Borba ne može početi u koliko su natjecatelji namašćeni.

Dozvoljeni udarci i držanja:

• Sudac će zaustaviti borbu ako su natjecatelji pasivni 30 sekundi, pozvat će na aktivnu borbu I dozvoliti da se borba nastavi. Kad su natjecatelji pasivni u parteru, sudac zaustavlja borbu, te se ona nastavlja u stojećem položaju.
  • Sve tehnike submission wrestlinga su dozvoljene.
  • Gaženje protivnika, bacanja I zakucavanja protivnika o pod su dozvoljena.
  • Svi udarci rukama I nogama su dozvoljeni (također u hrvačkim tenisicama), udarci koljenom I laktom osim vertikalnog lakta (udarac odozgo prema dolje pri čemu se udara vrhom lakta), osim ako nije drugačije odredio organizator.
  • Nema pravila 3 točke. U tom su položaju dozvoljeni svi udarci. Natjecatelji trebaju obratiti pozornost u tom položaju.

Zabranjeni udarci i držanja:

• Udarci glavom, griženje, pljuvanje, grebanje, povlačenje za kosu, udarci u genitalije, guranje prstiju u oči, manipulacije malim  zglobovima (izvrtanje prstiju), guranje prstiju u usta, udarci u grkljan ili vrat, udarci u potiljak i kralješnicu, udarci petom u bubrege nisu dozvoljeni.
  • Nije dozvoljeno držanje za konopce ringa ili ogradu kaveza.
  • Nisu dozvoljeni potezi u kojima se ne koristi svih pet prstiju ( prilikom gušenja na grkljanu svih pet prstiju mora biti na istoj strani).
  • Nije dozvoljeno namjerno izbacivanje protivnika iz ringa.
  • Nisu dozvoljeni udarci nogom i koljenom u glavu protivnika koji leži licem okrenut prema podu.
  • Guranje prstiju u sve tjelesne otvore i razdiranje rana prstima nije dozvoljeno.
  • Povlačenje ili trganje ključne kosti nije dozvoljeno..
  • Grebanje, bockanje i izvrtanje kože/mesa nije dozvoljeno.
  • Nije dozvoljeno držanje za protivnikove hlačice.
  • Psovanje u borilištu i uz njega nije dozvoljeno.
  • Vrijeđanje suca od strane osoba iz kuta za vrijeme borbe, neće se tolerirati. Zbog toga natjecatelj može biti javno opomenut, a u koliko se to nastavi i diskvalificiran.
  • Napad na protivnika dok je pod zaštitom suca ili nakon kraja runde nije dozvoljen.
  • Izbjegavanje borbe, namjerno bacanje zaštitne gumice iz usta ili glumljenje nepostojeće ozljede sankcionirat će se javnom opomenom.

Trajanje borbi:

• Borbe traju 3 x 5 minuta ,a između rundi je pauza od 2 minute. Borbe za titulu traju 5 x 5 minuta, također sa pauzom od 2 minute.
  • U koliko borba ne završi prekidom, odluku o pobjedniku donose bodovni suci.
  • U koliko su natjecatelji potpuno izjednačeni proglašava se produžetak od 3 minute. Pobjednik produžetka je pobjednik borbe. Prve dvije runde se ne uzimaju u obzir. Ako su natjecatelji i u produžetku izjednačeni sudac se konzultira sa oba natjecatelja da li su spremni za još jedan 3-minutni produžetak. U koliko oba natjecatelja nisu spremna, borba se proglašava neriješenom.
  • U eliminacijskom turniru 8 natjecatelja ( tzv. piramida) runde mogu biti 2 x 5 minuta ili samo 1 x 5 minuta za četvrtfinalne i polufinalne borbe, dok finale mora biti minimalno 2 x 5 minuta. U koliko je borba neodlučena nakon isteka regularnog vremena, pobjednik je onaj koji ima manje javnih opomena. U koliko nema javnih opomena ili su po tom pitanju natjecatelji poravnati, slijedi produžetak od 3 minute.
  • Između rundi trener je obavezan obrisati natjecatelja kako bi u nastavak ušao suh.

Službena upozorenja i diskvalifikacije

• Treća javna opomena rezultira automatskom diskvalifikacijom.
  • Natjecatelj koji koristi zabranjene tehnike odmah dobiva javnu opomenu, a u koliko time onesposobi protivnika, sudac će u konzultaciji s liječnikom dati protivniku dovoljno vremena da se oporavi i nastavi natjecanje. U koliko protivnik ni nakon pauze ne bude sposoban nastaviti borbu, prekršitelj će biti diskvalificiran.

Završetak borbe:
Borba se smatra završenom kad:

• Istekne vrijeme.
  • Jedan od natjecatelja je nokautiran.
  • Trener jednog od natjecatelja baci ručnik u borilište.
  • Jedan od natjecatelja preda borbu  (verbalno ili tapkanjem rukom ili nogom).
  • Liječnik zahtjeva od suca u borilištu da prekine borbu zbog ozlijede nekog od natjecatelja.
  • U koliko je jedan od natjecatelja ozlijeđen (dozvoljenim tehnikama) i ne može nastaviti borbu, njegov protivnik pobjeđuje.
  • U koliko sudac u borilištu smatra da je jedan od natjecatelja previše inferioran, ili ako je ošamućen pa se ne može više braniti ili sam predati borbu. .
  • U koliko daljnji nastavak borbe više ne bi bio sportski, primjerice zbog obilnog krvarenja. U koliko samo jedan od natjecatelja ne može nastaviti borbu, njegov protivnik pobjeđuje.
  • Ako obojica natjecatelja u prvoj rundi istovremeno koriste nedozvoljene tehnike, borba se prekida i proglašava “No Contest” tj. “Bez borbe”. U koliko se takva situacija dogodi tijekom kasnijih rundi borba se prekida, te se proglašava pobjednik na temelju rezultata borbe do tog trenutka.

Zabranjena uporaba narkotika i dopinga

Prije natjecanja svi natjecatelji daju suglasnost da ih se može testirati odmah po završetku borbe na uporabu droga marihuana, heroina, kokaina, barbiturata i drugih ilegalnih supstanci. U koliko je neki od testova pozitivan, slijedi automatska diskvalifikacija.

Upute

• Ako su oba natjecatelja upletena u konopce, sudac zaustavlja borbu i premješta ih na sredinu borilišta u istu poziciju. U koliko su u klinču nagnuti na konopce s realnom mogućnošću da ispadnu iz ringa, sudac zaustavlja borbu, razdvaja natjecatelje koji nastavljaju borbu razdvojeni bez klinča.
  • U slučajevima kad se borba prekida zbog javne opomene, medicinske intervencije i slično, nakon stanke borba se nastavlja iz iste pozicije.
  • Svi natjecatelji moraju biti punoljetni.
  • Svi natjecatelji moraju biti pregledani prije borbe od strane liječnika.
  • Glavni sudac u borilištu i dva pomoćna bodovna donose odluke zajedno. Nikakvi protesti na odluke sudaca se ne uvažavaju. Svi moraju poštovati odluke sudačke trojke.  Supervizor kontrolira, te odobrava ili mijenja sudačku odluku.
  • U koliko postoji bilo kakva sumnja u eventualne ozljede natjecatelja nakon borbe, isti mora obavezno u dežurnu medicinsku ustanovu na pregled. Zapisničar na natjecanju evidentirati će sve ozljede natjecatelja kao i nokaute. Natjecatelj koji je nokautiran bit će odmah pregledan od dežurnog liječnika.

Mirovanje ( pauziranje od natjecanja )

1. Jedan nokaut. Natjecatelj koji je nokautiran ne smije se natjecati niti sparirati minimalno slijedeća 4
    tjedna.
2. Dva nokauta. Natjecatelj koji je nokautiran ne smije se natjecati niti sparirati minimalno slijedeća 3
    mjeseca od drugog nokauta.
3. Tri nokauta. Natjecatelj koji je nokautiran ne smije se natjecati niti sparirati minimalno slijedećih godinu